I april får han over 30 milliarder kroner ind på kontoen

Han har på få år købt ind for 70 milliarder kroner, og 16. april får han mere end 30 nye milliarder, som skal bruges på virksomheder. Berlingske har mødt en stort set ukendt forretningsmand, som har en helt central rolle i en af dansk erhvervsliv mest magtfulde organisationer.

Jan Thorsgaard Nielsen skal som investeringsdirektør i A.P. Møller Holding stå for opkøb af virksomheder for adskillige milliarder i de kommende år. Niels Ahlmann Olesen

I efteråret 2018 var Jan Thorsgaard Nielsen til et møde på en af dansk erhvervsliv mest fashionable adresser.

På Esplanaden 19 i København ligger en bygning, som den danske stjernearkitekt Vilhelm Petersen tegnede i 1872. Oprindelig var den opført til det danske Kongelige Søkort-Arkiv, men blev siden overtaget af Danmarks Meteorologiske Institut.