Den danske administrerende direktør i Adidas, Kasper Rørsted, fratræder sin stilling hos sportskoncernen i løbet af det næste år.
Det oplyser Adidas AGs bestyrelse mandag i en pressemeddelelse.
Bestyrelsen understreger samtidig, at beslutningen er sket i fællesskab med Kasper Rørsted, og at de er blevet enige om, at direktørstolen bliver overdraget i løbet af 2023.
Det er endnu uvist, hvem der skal overtage direktørposten, men jagten efter den næste administrerende direktør hos Adidas er sat i gang. Kasper Rørsted vil fortsætte som administrerende direktør, indtil der er fundet en ny afløser til posten.
»Sammen med bestyrelsen og direktionen vil han (Kasper Rørsted. red.) sikre en glidende overgang ved roret i virksomheden,« lyder det i pressemeddelelsen.
Kasper Røsted har haft en central rolle i forhold til at styrke og fremskynde Adidas' digitale transformation, siger bestyrelsesformand Thomas Rabe ifølge Ritzau i en kommentar til meddelelsen.
»Under Kaspers ledelse har Adidas forbedret sine digitale muligheder betydeligt og øget sit onlinesalg. I Nordamerika, verdens største marked for sportsudstyr, har Adidas fordoblet sit salg.«
»Efter tre udfordrende år, der var præget af de økonomiske konsekvenser af covid-19-pandemien og geopolitiske spændinger, er det nu det rigtige tidspunkt at bane vejen for et nyt kapitel,« lyder det videre.
Også Kasper Rørsted sætter nogle ord på hans afgang som administrerende direktør hos Adidas, som han kalder et »ikonisk tøjmærke«.
»Som virksomhed har vi opnået store fremskridt på strategiske områder af vores forretning. Jeg er stolt af vores præstationer som hold. De seneste år har været præget af flere eksterne faktorer, som har forstyrret vores forretning markant. Det krævede en kæmpe indsats at mestre disse udfordringer,« siger Kasper Rørsted.
»Derfor er det det rigtige at aktivere en genstart i 2023 – både for virksomheden og for mig personligt.«
Pres fra investorer
Kasper Rørsted, der er en af Danmarks højst placerede erhvervsmænd, har den seneste tid oplevet et stort pres fra investorer, fordi Adidas ikke kan følge med konkurrenterne.
Og investorerne krævede i slutningen af juli, at Kasper Rørsted begyndte at vise flere resultater i andet halvår i år, som han har lovet.
Under coronaepidemien oplevede sportsbranchen en optur, hvor efterspørgslen på løbesko og joggingbukser steg med nye højder. Men Adidas-aktien har de seneste 12 måneder klaret sig dårligere end gennemsnittet, og det har fået investorerne til at gå hårdere til topchefen.
Selvom Adidas er verdens næststørste producent af sportsartikler, faldt aktiekursen i selskabet på et år med mere end 40 procent, hvor den tyske Dax-børs' gennemsnit ligger på minus 15 procent.
Siden starten af 2022 har både Adidas og konkurrenten Nike mistet omkring en tredjedel af deres børsværdi, hvor en anden konkurrent, Puma, har oplevet værre tider. Og i januar-marts i år faldt Adidas' omsætning med to procent til 5,3 milliarder euro.

Nedjustering af forventninger
For en måned siden nedjusterede selskabet også forventningerne til hele året, hvilket blandt andet skyldes covid-19-relaterede restriktioner i Kina, mens Adidas kunne fortælle, at de regner med måtte indkassere en nedgang i den kinesiske omsætning på et tocifret procenttal.
Samtidig valgte koncernen ligesom mange andre europæiske virksomheder at vinke farvel til en omsætning i Rusland på mere end 100 millioner euro på grund af krigen i Ukraine.
Forventningerne til den samlede vækst hen over året blev sænket fra at ligge højere end 15 procent til et sted mellem 11 og 13 procent.
»Selvom selskabet endnu ikke har oplevet en mærkbar nedgang i salget af produkter eller har set betydelige annulleringer af ordrer i andre markeder end Kina, tager nedjusteringen højde for en mulig nedgang i forbruget i disse markeder i andet halvår som et resultat af de udfordrende makroøkonomiske forhold,« lød det i pressemeddelelsen fra juli.
Den 60-årige topchef kom til Adidas i 2016, og han har tidligere været ansat hos Compaq, været senior vice president i HP og ceo for Henkel. Han har tilbragt størstedelen af sit erhvervsaktive liv i udlandet, mens blot fire år af hans karriere har været henlagt i Danmark.
Kasper Rørsted er født i Aarhus og uddannet akademiøkonom fra Niels Brock Business College. Uddannelsen er siden blevet suppleret med studier på Harvard Business School i Boston, USA.
Berlingske bragte et længere interview denne sommer med Kasper Rørsted, som du kan læse her.




