Han er ansigtet på tre årtiers kamp mod techgiganterne. Nu strømmer brugerne til

Norsk-islandske Jón von Tetzchner er en mand med en mission. Han har i tre årtier kæmpet højlydt mod teknologigiganterne og har nu for alvor fået vind i sejlene med sin internetbrowser Vivaldi, som sætter brugernes privatliv i højsædet og er det eneste alternativ, der findes til alt udstyr – senest i biler.

Jón Von Tetzchner har i mange år kæmpet en ulige kamp mod techgiganter som Google. Nu har hans Vivaldi-browser vind i sejlene.  Berit Roald/NTB/Ritzau Scanpix

»Pludselig har man behov for os. Folk har måske tænkt, at det ikke spiller en rolle, hvilken internetbrowser de bruger, men pludselig betyder det noget, og lige nu er der villighed til at prøve noget nyt.«

Norske Jón von Tetzchner er på én og samme tid overrasket og begejstret. For brugerne strømmer pludselig til internetbrowseren Vivaldi, som han lancerede tilbage i 2015.