Frygt ikke digitalisering – men øv jer, inden det banker på døren

Danmark skal kravle i den digitale førertrøje nu ved at sætte konkrete mål i det offentlige, få store og små virksomheder til at arbejde sammen og ved at sætte alle danskere på livslang opkvalificering, mener Dansk Industris nye digitale direktør, som ser en lys fremtid for Danmark – hvis vi gør noget nu.

»Hverdagen er digital,« står der på skiltet bag Lars Frelle-Petersen, ny digital direktør i Danmarks største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI). Og det skal tages alvorligt af alle – ellers risikerer vi at blive tromlet af udlandet. LINDA KASTRUP

Det er nu, at Danmark skal rykke rigtigt frem digitalt. Små og store virksomheder skal arbejde sammen, der skal sættes helt konkrete mål for digitaliseringen af det offentlige til glæde for borgere og virksomheder i regeringens kommende »sammenhængsreform«, og alle medarbejdere – både i det private erhvervsliv og det offentlige – skal opkvalificeres ... på livstid.

Det er de vigtigste punkter på Lars Frelle-Petersens dagsorden i den nyoprettede stilling som digital direktør i Danmarks største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), som han kom til efter i årevis at have stået i spidsen for digitaliseringen af det offentlige Danmark, senest som direktør i Digitaliseringsstyrelsen.