Fastspeed indgår aftale med TDC om internettrafikken
Det nye bredbåndsselskab gør klar til at åbne for kunder omkring maj, og det bliver TDC, der skal sikre, at der landet over er forbindelse.

Det nye bredbåndsselskab gør klar til at åbne for kunder omkring maj, og det bliver TDC, der skal sikre, at der landet over er forbindelse.

TDC får nu konkurrence på sit eget net af Danmarks nye bredbåndsselskab, Fastspeed, som har indgået aftale med telegiganten om at leje sig ind på både fiber- og kabel-TV-nettet for at sælge internetforbindelser til danskerne til priser, der ligger under TDCs egne.
»Stikledningerne – altså forbindelsen, der ligger gravet ned under rosenbedet i forhaven – køber vi blandt andet hos TDC og vil også gerne købe os ind hos andre, der kan tilbyde os noget godt. Denne aftale sikrer, at vi forbinder alle stikledninger i hele landet fra alle selskaber, altså transporten af data rundt i hele Danmark og ud i verden,« siger Jens Raith, der er administrerende direktør for Fastspeed og har en fortid med bl.a. 14 år hos TDC.