Datatilsyn undersøger Googles brug af GPS-data

Det irske datatilsyn har indledt en ny undersøgelse af internetgiganten efter klager over indsamling og brug af lokationsdata.

Googles indsamling af GPS-data gennem blandt andet korttjenesten Google Maps granskes nu af det irske datatilsyn efter flere klager. Dado Ruvic/Reuters/Ritzau Scanpix

Googles brug af oplysninger om, hvor man fysisk befinder sig, kommer nu under lup, efter at det irske datatilsyn, som fører det overordnede tilsyn med internetgiganten i EU, har indledt en ny undersøgelse af Google.

Datatilsynet i Dublin har efter »et antal klager« fra forskellige forbrugerorganisationer i EU kastet sig over at få klarlagt, om der er hold i bekymringerne over, hvordan Google bruger de GPS-data, som indsamles, og om folk kan få tilstrækkelig med indsigt i, hvad der samles ind om dem, og hvordan oplysningerne anvendes.