Dansk direktør kører tværs gennem Ukraine i bil for at evakuere sine ansatte: »Jeg håber ikke, det går galt«

Mens russiske tropper invaderer Ukraine, kæmper danske virksomheder i landet for at beskytte deres medarbejdere i en situation, der eskalerer time for time. Berlingske har talt med en række virksomheder om, hvordan angrebet på Ukraine påvirker dem.

Thomas Sillesen er direktør for en softwarevirksomhed med 112 ansatte i Ukraine. Han har de seneste dage kørt rundt i landet for at forsøge at evakuere de ansatte og holde styr på situationen i sin virksomhed. Arkivfoto: Mads Joakim Rimer Rasmussen Mads Joakim Rimer Rasmussen

En flere hundrede meter lang konvoj med militærudstyr kører forbi Thomas Sillesens bil. Han har i de seneste dage kørt Ukraine rundt, og befinder sig nu mellem byerne Odessa og Dnipro i den centrale del af landet.

»Jeg tror ikke, jeg kunne have forudset det, der sker her,« siger han, da Berlingske fanger ham på en telefonforbindelse, mens militærkonvojen triller forbi ham.