Copenhagen Lashes-opfinder står frem og lægger afstand til bedragerisigtet bagmand: »Det er en ulykkelig sag«

Den bedragerisigtede Sebastian Møller Gaardsøe har langtfra været alene om webshoppen Copenhagen Lashes, der anklages for at have lænset sine kunder for millioner. Nu står idémanden bag Copenhagen Lashes frem og bedyrer, at han intet har haft med forretningen at gøre siden 2019.

En stor del af det omtalte Aarhus-netværk af webshop-ejere plejer hvert år i uge 29 at rejse til Skagen for at feste. Uge 29 er den uge, hvor jetsettet indtager byen for at give den gas. Henning Bagger/Ritzau Scanpix

Tusinder af kunder hos webshoppen Copenhagen Lashes benyttede sig i slutningen af 2020 af, hvad der lignede et knaldtilbud: 35 kroner for en serum til øjenvipper og øjenbryn.

Et knaldtilbud, der var for godt til at være sandt, idet de intetanende kunder blev tilmeldt et abonnement og efterfølgende trukket mindst 520 kroner – mange det dobbelte.