Kære Berlingske-læser, velkommen til mandagens Business-update her fra erhvervsredaktionen.
Vinterferien er slut, og det ses på nyhedsbilledet.
Berlingske har samlet dagens vigtigste historier for at give dig et overblik.
Lad os bare se at komme i gang.
#1 – Tocifret milliardregning rammer toppen af dansk erhvervsliv
Et nyt EU-direktiv, der træder i kraft i 2025, stiller helt nye krav til store virksomheders rapportering på bæredygtighedsområdet, herunder på biodiversitet, miljø, klimaaftryk og diversitet.
Og kravene til den såkaldte csr-rapportering medfører en anslået regning på 10,7 milliarder kroner til Danmarks 2.300 største virksomheder.
Det skriver Børsen på baggrund af en aktindsigt i beregninger fra Erhvervsstyrelsen.
De nye omkostninger skyldes blandt andet, at virksomhederne løbende skal indhente en række nye oplysninger fra både egne systemer og udefra – altså i datterselskaber eller hos leverandører.
Kravene vækker også en vis bekymring i erhvervslivet.
»Vi håber i hvert fald de første par år, at de offentlige myndigheder vil fokusere på vejledning og kommunikationsindsats frem for tilsyn. Det her er en ny disciplin, som vi alle skal lære. Derfor er det vigtigt, man fokuserer på at vejlede,« siger Ellen Marie Friis Johansen, der er csr-chef hos Dansk Erhverv.
#2 – Novo Nordisk-middel sælges på det sorte marked i Danmark
De danske regioner har politianmeldt 33 borgere for ulovligt at videresælge Novo Nordisks voldsomt eftertragtede diabetesmedicin Ozempic som slankemedicin.
Medicinen, der er blevet udskrevet via recept, ender nemlig i flere tilfælde via sortbørsmæglere på krypterede beskedtjenester i hænderne på folk, der ikke har en dækkende recept.
Det skriver Jyllands-Posten, som har gennemgået sociale medier som Telegram og fundet frem til flere af de mæglere, der køber medicinen og sælger det videre – med en klækkelig fortjeneste.
En anonym sælger forklarer til mediet, at han typisk køber de såkaldte penne for 500 kroner – af folk, der måske har fået for meget til at bruge det – og sælger dem for 1.400 kroner stykket.
»Det er typisk dem, som ikke får nok på recept eller tilskud på apoteket, der køber det. Og så er der også dem, som gerne vil tabe sig,« skriver han til Jyllands-Posten og tilføjer, at hans kunder langt overvejende er kvinder mellem 30 og 40 år gamle.
Vi iler videre i overblikket, men forbliver ved Novo Nordisks storsællert.
#3 – Ozempic hitter på Kinas grå marked
Kina har flere overvægtige indbyggere end noget andet land i verden, omkring 400 millioner ud af en befolkning på 1,4 milliarder.
Det har skabt et voldsomt stort gråt marked for Novo Nordisks diabetesmiddel Ozempic, der også i Kina benyttes som vægttabsmiddel, selvom det ikke er godkendt til formålet.
Det skriver The Wall Street Journal.
Det er nemlig muligt at købe Ozempic ved at hævde at have diabetes uden at fremlægge bevis, og dermed omgå regulatoriske restriktioner.
Prisen for Ozempic købt på det grå marked i Kina er omkring 139 dollar pr. indsprøjtning, hvilket er dyrere end gennem Kinas nationale forsikringsplan, men meget billigere end de 970 dollar, som nogle brugere betaler i USA.
Efterspørgslen betyder, at kinesiske lægemiddelvirksomheder investerer voldsomt i udviklingen af lignende vægttabsmedicin. Det skyldes især, at Novo Nordisks patent på konceptet bag Ozempic udløber i 2026.
Tre uundværlige fra Berlingske Business
Måske har du allerede set dem, hvis du har læst Berlingske i dag. Men her er tre historier, som vi vil anbefale dig at læse:
A: Ekspertgruppe vil sløjfe statsstøtte for milliarder: »Det der ikke kan stå, det må falde«
Anbefalingerne fra ekspertgruppen om fremtidens erhvervsstøtte er nu landet. De foreslår besparelser på op til 3,4 milliarder kroner om året.
B: Stjerneadvokat får bøde af Advokatnævnet i sag om eksborgmester i København
Tidligere borgmester i Københavns Kommune Cecilia Lonning-Andersen har klaget over sin advokat i sagen om de kritisable forhold i Beskæftigelses- og Integrationsforvaltningen. Advokaten får bøde på 40.000 kroner.
C: Ørsted-formand gik af efter historisk dårligt år. Nu udpeges afsløreren: »Lene er det bedste valg til posten«
For to uger siden meddelte den grønne projektgigant Ørsted, at Thomas Thune Andersen fratræder efter ti år på formandsposten. Nu peger selskabets bestyrelse på 64-årige Lene Skole, topchef i Lundbeckfonden og Ørsteds næstformand siden 2015, som hans arvtager.
Det var alt for denne gang, tak for at læse med!
Vh. Emil Bo Rask, journalist på Berlingske Business




