Igen og igen er kritikken haglet ned over pensionskæmpen ATP, der forvalter danskernes tvungne pensionsordning.

ATP står for Arbejdsmarkedets Tillægspension, som alle lønmodtagere er tvunget til at indbetale til.

Og stod det til ATP, skal danskerne ikke vide, hvad partnerne i to af ATPs kapitalfonde får i bonus, når fondene forvalter danskernes penge.

Det skriver Børsen og tilføjer, at Mikkel Svenstrup ikke ønsker at stille op til interview.

Han er investeringsdirektør i ATP og bestyrelsesformand i kapitalfonden ATP PEP og har i stedet sendt en skriftlig kommentar.

»En forudsætning for at ATP PEP kan skaffe medlemmerne i ATP de bedste afkast, er, at PEP kan drive forretning på vilkår svarende til dem, det øvrige kapitalfondsmarked er underlagt. Derfor oplyser vi ikke om en række fortrolige og konkurrencerelaterede forhold,« lyder det fra Mikkel Svenstrup ifølge Børsen.

Meldingen fra investeringsdirektøren kommer i kølvandet på Børsens nyhed tidligere på sommeren om, at den danske erhvervsmand og milliardær Henrik Lind har fået et større afkast ved at købe sig ind i en af ATPs kapitalfonde, end danskerne, der har obligatoriske ordninger i ATP, har fået i en tvillingefond.

Gyldne lønpakker fik kritik

De mange milliarder kroner, som danskerne betaler til ATP hvert år, investerer pensionskæmpen med det formål at skabe et afkast, som danskerne kan få tilbage, når de en dag lukker døren til arbejdsmarkedet bag sig og går på pension.

Men de seneste par år har det været til stor debat, om det bliver gjort på den bedst mulige måde. Her er ATP blevet kritiseret for at udhule danskernes penge i årevis.

Og i 2020 beskrev Berlingske i en række artikler de lukrative bonusforhold i ATPs egen kapitalfond ved navn ATP PEP, hvis forretning består i at investere i andre fonde og virksomheder.

Der var heftig kritik af både løn- og bonusforhold. Baggrunden var, at en lille håndfuld partnere havde opbygget store formuer via et udskældt bonusprogram.

Partnere kunne nemlig høste op mod en halv milliard kroner i bonus. Kritikken blev efterfulgt af, at der blev indført et bonusloft.

Men samtidig blev der åbnet en dør for, at teamet kunne gå ind på det kommercielle marked. Men ATP har tidligere afvist over for Børsen, at selskabet har solgt billigt ud af danskernes midler for at tilgodese investorer.