Apples iPhone taber vigtigt terræn til Huawei

Kina er verdens største mobilmarked og Apples næststørste marked efter USA. Men den nye iPhone 15 sælger ikke nær så godt som forgængerne, og det skyldes frem for alt, at en gammel konkurrent på overraskende vis er vendt tilbage til manegen.

En kinesisk kvinde sammenligner Apples iPhone 15 Pro med Huaweis Mate 60 Pro i en Apple-butik i Shanghai. Og stadig flere kinesere vælger Apple fra, viser nye salgstal. Aly Song/Reuters/Ritzau Scanpix

Der er flere og flere tegn på, at salget af Apples nye iPhone 15-telefoner går dårligt på det største marked uden for USA.

Salget af iPhone 15 ligger i den første måned efter lanceringen seks procent lavere i Kina, verdens største mobilmarked, end det gjorde efter en måned med iPhone 14 for et år siden.