Apple drosler ned på ny elbil og går efter 2028-premiere

IPhone-giganten har gennem ti år arbejdet på at udvikle sin egen bil. Den bliver nu ikke i første omgang helt så avanceret som oprindelig tænkt, og lanceringen udskydes fra 2026 til tidligst 2028.

Apple-topchef Tim Cook har stadig en drøm om at producere en Apple-bil, men det har vist sig sværere end ventet at få den klar. Nu satses der på 2028 og i en mindre avanceret udgave end før planlagt. John G. Mabanglo/EPA/Ritzau Scanpix

Apple skruer ned for ambitionerne, men går nu efter at få en elbil klar til salg fra 2028 – to år senere end tidligere planlagt.

Den amerikanske iPhone-producent har i omkring ti år bag linjerne arbejdet på at bygge sin egen elbil, men hvor den oprindelig skulle være selvkørende, arbejdes der nu på en udgave med lidt mere begrænsede funktioner, siger kilder til nyhedsbureauet Bloomberg.

Målet er at få bilen, som Apple ikke vil kommentere, klar i sin nye udgave i 2028. Det har hidtil været forventet, at elbilen, der har gået under navnet »Projekt Titan« og skulle være delvis selvkørende, ville være klar i 2026. Det var Apples plan tilbage i december 2022.

Bilprojektet har været et af Apples dyreste, og der er årligt skudt hundreder af millioner af dollars i det til lønninger, til it-systemer, der over internetforbindelsen kan kommunikere med bilens computer, til prøvekørsler og til at udvikle bilens enkelte dele og de chips, der skal være hjernen i det hele.

Efter møder i Apples direktion står det imidlertid nu klart, at Apple skal satse anderledes på at få sin bil klar. Derfor vil Apple gå efter mere basale funktioner, der hjælper føreren, altså i stil med hvad Tesla-biler kommer med.

I stedet for en fuldt selvkørende bil, der oprindelig var planlagt, og som ville ligge på øverste, femte trin på bilbranchens skala over vejen mod selvkørende biler, vil Apples bil i 2028 ligge på trin 2+. I slutningen af 2022 gik designerne efter en bil på trin 4.

På trin 2+ skal føreren af bilen hele tiden være opmærksom under kørslen og kunne overtage rattet. Apple håber så efterfølgende at kunne opgradere softwaren, så bilen når trin 4 og dermed i princippet selv vil kunne køre.

Forhandlinger afbrudt – andre giganter satser også

Siden 2014 har bilprojektet været under udvikling, men det har været præget af skiftende chefer, flere fyringsrunder, ændringer i væsentlige dele af strategien samt adskillige forsinkelser. Undervejs har Apple forhandlet med både sydkoreanske Hyundai og japanske Nissan om at få sin bil produceret. Begge steder nåede man ikke til en aftale.

En Apple-bil vil åbne et helt nyt marked med helt ny indtjening for den amerikanske gigant, der lige nu er verdens næstmest værdifulde selskab efter at være blevet overhalet af Microsoft.

Apple henter i dag halvdelen af sin omsætning fra salget af iPhones, men konkurrencen er blevet hårdere, og der har været stor nedgang i salget i Kina, som er et af Apples vigtigste markeder og verdens største smartphonemarked. Her har kinesiske mobilproducenter for alvor fået vind i sejlene.

Det står dog klart, at elbiler ikke kan give Apple samme overskudsgrad, som iPhones leverer til selskabet. Det har gjort nogle af Apples direktører skeptiske, selvom en bil til 100.000 dollar (685.000 kroner) både vil sikre Apple en større omsætning og give Apple en bedre position på det hurtigtvoksende elbilmarked.

Apple har allerede kæmpet sig indenfor i mange nye biler med sin CarPlay-software, hvorigennem man kan tilgå iPhone-funktioner som landkort og den digitale assistent Siri. CarPlay konkurrerer her frem for alt med Googles Android Auto-software, som også findes i mange biler, så man kan koble sin Android-telefon på bilens system og også sikre sig underholdning på turen.

Slagsmålet med bilproducenterne har gået på, hvor meget Apple og Google får lov til at indsamle af oplysninger om bilen, dens køreegenskaber og dens her-og-nu-tilstand.

Mange af de andre teknologigiganter er også gået ind i bilverdenen, som de alle ser som en ny, stor markedsmulighed. Google arbejder på selvkørende biler gennem sit ejerskab af Waymo, mens internetgiganten Amazon har investeret i Rivian Automotive, der fremstiller lastvogne.

I dagene op til nytår kunne den kinesiske smartphonegigant Xiaomi – verdens nummer tre efter Apple og Samsung – fremvise sin første elbil, SU7. Samtidig lod medstifter og topchef Lei Jun forstå, at Xiaomi går efter at »blive en af verdens fem største bilproducenter« inden for 15-20 år.

Den japanske elektronikgigant Sony er gået sammen med Honda om at udvikle Afeela-elbilen, som blev fremvist i begyndelsen af januar på verdens største forbrugerelektronikmesse, Consumer Electronics Show (CES), i Las Vegas.