Det kan ske igen: Derfor frygter USA nu et nyt angreb på præsidentvalget

Valgmyndighederne i USA frygter et storstilet hackerangreb på de amerikanske valgsystemer, når der i 2020 afholdes præsidentvalg. Derfor vil myndighederne opdatere systemerne, der i forvejen er særligt udsatte for angreb og andre påvirkninger udefra.

Når amerikanerne skal til de elektroniske stemmeurner i 2020 for at afgøre, hvem der skal lede landet de efterfølgende fire år, er det med fare for en storstilet manipulation af resultaterne fra udenlandske hackere. Derfor sætter valgmyndighederne nu ind for at opdatere systemerne og de lokale myndigheders håndtering af hackerangreb. Arkivfoto: Stephen Maturen/Ritzau Scanpix

Til november 2020 skal der afholdes præsidentvalg i USA, og med det skal millioner af amerikanere atter til de elektroniske stemmeurner. Men flere valgmyndigheder frygter nu, at urnerne vil være et oplagt mål for et omfattende angreb fra hackere, som vil forsøge at påvirke det endelige resultat. Derfor skal systemerne nu opdateres, så de er garderede mod angreb.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.