De vigtigste nyheder 4 dage før midtvejsvalget: Trump truer med at skyde stenkastende migranter

Frem mod midtvejsvalget samler Berlingske hver morgen de vigtigste nyheder. Her er dagens overblik.

Præsidenten er taget på en intensiv turné i flere stater kort før midtvejsvalget. Torsdag aften talte han i Missouri. SCOTT OLSON

Godmorgen,

Her er seneste nyt fra den amerikanske valgkamp med kun fire dage til midtvejsvalget.

Donald Trump har sat alt på ét bræt: Immigrationspolitik. Han har senest delt en kampagnevideo, som modstandere og partifæller kalder for »racistisk« og har lovet at opføre »mega-byer« af telte, som migranterne skal flytte ind ind i.

Trump fortsætter angreb på migranter

Det er nu helt åbenlyst, hvordan Trump har tænkt sig at bruge de sidste dages valgkamp: Han vil få vælgerne til at tale om immigration. Og derfor havde han torsdag eftermiddag indkaldt til et pressemøde, som kun havde immigration på dagsordenen.

Trump lovede, at han næste uge vil underskrive et omfattende dekret, der skal ændre USAs asylregler. Præsidenten gjorde ikke klart, hvad dekretet reelt skal indeholde. Men han sagde, at der skal opføres »telt-byer« til migranterne ved grænsen og gjorde det klart, at amerikanske soldater må skyde efter migranter, hvis migranterne kaster sten eller flasker efter soldaterne.

De seneste dage har Trump gang på gang talt om truslen fra migranter. Han har blandt andet lovet, at han vil sende op mod 15.000 soldater mod grænsen til Mexico, og at han vil nægte automatisk statsborgerskab til alle, der bliver født i USA (selv om jurister tvivler på, at det kan lade sig gøre). Og det nye fokus kan vise sig at blive en vindersag for Republikanerne, skriver Berlingskes USA-korrespondent.

Ny Trump-video chokerer

Vi er ikke helt færdige med Trumps migrant-fokus. På Twitter har Donald Trump udsendt en ny video, der består af optagelser af Luis Bracamontes, som er dømt for at skyde og dræbe to amerikanske politibetjente i Californien i 2014. Bracamontes opholdt sig i USA illegalt.

Videoen beskylder Demokraterne for at være medansvarlige for mordene, da de ikke lukkede grænserne. Og så antyder den, at de tusindvis af mexicanske migranter på vej mod USA kan være mordere som Bracamontes. Læs mere om videoen her.

Blandt mange demokrater og analytikere bliver videoen kaldt »racistisk«. Også Trumps partifælle, den afgående senator Jeff Flake, mener, at republikanere landet over bør tage afstand fra videoen.

Oprah slutter sig til demokratisk kampagne i Georgia

Torsdag fik Georgias demokratiske guvernørkandidat, Stacey Abrams, uventet hjælp. Fem dage inden midtvejsvalget dukkede den tidligere talkshow-vært, forfatter og særdeles kendte TV-personlighed Oprah Winfrey nemlig op i Atlanta for at hjælpe guvernørkandidaten til sejr.

Oprah talte både til fyldte auditorier om deres pligt til at stemme og tog ud for at stemme dørklokker med Stacey Abrams i håb om at overbevise de vælgere, som Abrams for alvor har brug for, hvis hun skal vinde valget på tirsdag: Hvide og sorte kvindelige vælgere i forstæderne.

»Hvis du er kvinde, bliver du nødt til at erkende, at der ikke engang er gået 100 år, siden vi ikke måtte stemme, siden vi blev opfattet som andre folks ejendom. Vi havde ikke en stemme dengang, men det har vi nu,« sagde hun til vælgerne fra scenen i Atlanta.

Hvis Stacey Abrams vinder guvernørposten, kan hun blive den første kvindelige afro-amerikanske guvernør i USAs historie. Hun er oppe imod den hvide republikaner, Brian Kemp, som brander sig selv som »politisk ukorrekt«.

Over 23 millioner amerikanere har allerede stemt

Dette års midtvejsvalg er et af de vigtigste i årtier. Den amerikanske befolkningen er dybt splittet, og vælgerne på begge sider er opildnede. Det forventes at komme til udtryk i en højere stemmeprocent, som ved midtvejsvalgene ofte blot ligger omkring 40 procent.

I flere stater er det allerede nu muligt at stemme. Og her har langt flere stemt end på nuværende tidspunkt i 2014, skriver CNN. 23 millioner amerikanere har allerede afgivet deres stemme – flere millioner mere end ved seneste midtvejsvalg i 2014.

Hvis du vil forstå, hvorfor valget er så vigtigt, og hvad det kan betyde for Donald Trump, kan du læse med i denne letforståelige guide.

Unge vælgere kan forme midtvejsvalget

Typisk er det svært at lokke de unge amerikanere ud for at stemme ved midtvejsvalgene, som ikke er lige så glamourøse som de store præsidentvalg. Derfor siger man ofte, at de er flittigt stemmende ældre, hvide vælgere, der afgør midtvejsvalgene.

I år vil de unge dog høres, skriver blandt andre Time Magazine. Ifølge en meningsmåling fra Harvard Institute of Politics svarer langt flere 18-29-årige, at de vil stemme ved midtvejsvalget i år sammenlignet med meningsmålinger fra 2010 og 2014.

Det kan vise sig at være en fordel for Demokraterne og hjælpe partiet på vej til et flertal i Repræsentanternes Hus. To tredjedele af de unge vælger ønsker at Demokraterne skal styre kongressen, viser undersøgelsen også.