De landede i otte helikoptere og i ly af mørket uden for hans skjulested, og de bankede ikke på og tog fordøren. De amerikanske specialstyrker sprængte derimod hul i husmuren, fik 11 børn ud og jagtede IS-lederen og grundlæggeren al-Baghdadi til hans død.
»Klynkende og grædende« i en tunnel, efter at »vores hunde jagtede ham«, døde han »som en kujon«, som den amerikanske præsident, Donald Trump, malende beskrev det på et pressemøde søndag. For presset op i enden af tunnelen udløste al-Baghdadis med tre af sine børn omkring sig en selvmordsvest. Hans død er en af Trumps største sejre – men også en tiltrængt.
For Trump har været udsat for massiv kritik fra egne partifæller i Washington, siden han for tre uger siden pludselig annoncerede, at han nu trak amerikanske tropper ud af det nordlige Syrien for at opfylde sit valgløfte fra 2016 om at stoppe USAs deltagelse i »endeløse krige«.
Hermed opstod et magtvakuum, som Rusland, Iran og Tyrkiet kunne rykke ind i, og Trump efterlod desuden en nær allieret, kurderne, på slagmarken, hvorefter tyrkerne angreb dem og skabte et nyt blodbad. Kurderne har gennem de seneste år hjulpet USA med at nedkæmpe IS.
Kan imødegå kritik
På den baggrund kan nyheden om al-Baghdadis død give den amerikanske præsident et nødvendigt løft i forhold til kritikken af hans ageren i Syrien.
Men også i forhold til, at der med stor sandsynlighed rejses en rigsretssag imod ham inden jul på grund af hans opfordring til Ukraines premierminister om at efterforske en politisk rival og mulig udfordrer ved næste års præsidentvalg, Joe Biden, for at være korrupt.
Al-Baghdadis død kan fjerne noget af kritikken af Trump, der også bruger den som et bevis på, at hans strategi i forhold til Syrien har været rigtig og ekstremt effektiv.
For al-Baghdadi var verdens mest eftersøgte mand, der i årevis formåede at undgå at blive taget til fange til trods for, at USA havde sat en dusør på 25 millioner dollar på hans hoved.
Som Trump understregede på sit pressemøde, så var noget af første, han sagde til sine folk efter sin tiltrædelse i 2017, at han ville have al-Baghdadis hoved på et fad.
Og under den to timer lange mission lørdag fulgte Trump også med fra The Situation Room i Det Hvide Hus sammen med vicepræsident Mike Pence, sin nationale sikkerhedsrådgiver Robert O'Brien, forsvarsminister Mark Esper, chefen for de amerikanske styrker, general Mark A. Milley, og vicedirektøren for specialoperationer, brigadegeneral Marcus Evans.
Ikke siden drabet på Osama Bin Laden i 2011 har en terrorbekæmpelsesaktion haft større betydning end elimineringen af al-Baghdadi.
»Uden tab af amerikanske soldater,« som Trump understregede.
Vil blive martyrgjort
Sandsynligheden for, at al-Baghdadi vil blive gjort til martyr af sine tro følgere, er dog lige så sikker, som barbariske halshugninger er en af terrorbevægelsens kendetegn.
Det åbne spørgsmål er, hvor meget det vil skade hans bevægelse og dens kamp, at han nu ikke er mere. Trump hævdede allerede sidste år, at Islamistisk Stat var nedkæmpet og »besejret«. Det er ikke en virkelighed, som hverken Pentagon eller sikkerhedseksperter har kunnet genkende.
Ganske vist var Islamisk Stat blevet reduceret til en skygge af sig selv i forhold til, da bevægelsen i 2014 havde erobret gigantiske landområder i Irak og Syrien og udråbt et kalifat. Islamistiske krigere havde på rekordtid fordrevet de officielle styrker i de to lande og etableret en hovedstad i byen Raqqa i det vestlige Syrien.
Men trods store tab af landområder er der bred enighed blandt sikkerhedspolitiske eksperter om, at bevægelsen stadig har tusindvis af krigere, der lever under jorden i ikke mindst Syrien.
Og al-Baghdadis død vil ikke fjerne ideologien, som han stod bag som grundlægger af Islamisk Stat.
De næste måneder bliver kritiske
Derfor vil de næste måneder også blive kritiske i forhold til rent faktisk at nedkæmpe bevægelsen, vurderer sikkerhedspolitiske eksperter. Og netop dette taler imod Trumps tilbagetrækning af amerikanske soldater fra slagmarken.
Når al-Baghdadi kunne findes og nedkæmpes, var det netop på grund af amerikanske troppers tilstedeværelse – ikke at de var rejst hjem.
Spørgsmålet er nu, hvor godt Islamisk Stat er organiseret.
Eksperter peger på, at det er uklart, hvorvidt bevægelsen har en naturlig arvefølge og snart vil kunne rejse sig igen og tage hævn og slå tilbage efter tabet af deres åndelige leder.
For USA og dets vestlige allierede er håbet, at al-Baghdadis død skaber så store rystelser i bevægelsen, at den kastes ud i interne magtkampe og til sidst ender i en slags opløsning.
Men eksperter peger på, at det kræver amerikanske troppers tilstedeværelse at gøre det arbejde færdigt. Men Trump holder fast i sin udskældte beslutning om at trække amerikanske styrker hjem fra det nordlige Syrien, gjorde han klart søndag.
»Vi ønsker ikke at bevare vores soldater mellem Syrien og Tyrkiet de næste 100 år,« sagde han. »Verden er i dag et mere sikkert sted.«
Michael Bjerre er Berlingskes korrespondent i USA