Dette er et debatindlæg. Det er skribentens holdning, der kommer til udtryk. Klik her, hvis du ønsker at sende et debatindlæg til Berlingske.
Danmark burde være stolt af hijab-bærende statsadvokat: »Hun er præcis den kvinde, man har sagt, at man ønsker at se«
Hvorfor er det så svært at forstå, at man kan være en stærk, dygtig og kompetent kvinde og samtidig være religiøs?

Anklager ved Statsadvokaten i Viborg Zahra Sediqi har skrevet på LinkedIn, at hun er stolt af og ydmyg over at være den første anklager i Danmark med hijab. Og med rette.
Hun kom til Danmark som femårig og har arbejdet som anklager i over fire år. Ikke blot er hun blevet ansat, men hun er forfremmet tre gange, senest til statsadvokat.
Del:


