Berlingske har gennemgået over 1.700 billeder af Men In Blacks demonstrationer. I Aalborg, Aarhus og København har flere deltagere helt eller delvist været iklædt uniform. Første gang ved en demonstration i Aarhus i januar 2021 og senest da Men In Black afholdt demonstration i København lørdag den 5. juni.
Ingen af billederne viser uniformerede demonstranter deltage i hærværk, konfrontationer med politiet eller andre ulovlige handlinger.
Mens Forsvaret har taget afstand fra Men In Black-demonstranter iført Forsvarets uniformer, har tilhængere af bevægelsen på sociale medier indledt en målrettet indsats for at rekruttere soldater og veteraner, som skal »beskytte civile mod overgreb fra ordensmagten«. Den historie fortalte Berlingske for få dage siden.
Berlingske har i den forbindelse kontaktet flere af Men In Black-tilhængerne bag de pågældende Facebook-opslag, som alle er veteraner, herunder Brian Bjørnsøn. Ingen andre veteraner har ønsket at udtale sig til artiklen. En enkelt anden veteran henviser til, at Brian Bjørnsøn taler på hans vegne.
Berlingske har valgt at bringe Brian Bjørnsøns fortælling, som på nogle punkter indeholder synspunkter, der er udokumenterede, eller som er blevet bredt afvist af lægevidenskaben, men som bidrager til at belyse bevæggrundene hos den gruppe af veteraner, der i løbet af 2021 er begyndt at demonstrere sammen med Men In Black.
Forsvarets ledelse tager afstand fra de uniformerede demonstranter:
»Forsvaret ønsker ikke gennem anvendelse af Forsvarets uniformer eller på anden vis at blive sat i forbindelse med politiske manifestationer af den ene eller den anden art,« har Forsvarskommandoen tidligere skrevet til Berlingske.