Det har været en ualmindelig hektisk nat for politiet i København og omegn. I forbindelse med den lune sommernat har flere nemlig fundet anlægget frem og spillet lidt for høj musik.
Især Københavns Politi og Nordsjællands Politi har fået mange støjklager i løbet af den sene aften og nattetimerne.
Hos Nordsjællands Politi fortæller vagtchef Christian Kobbernagel, at man har modtaget 134 anmeldelser om musik til ulempe. Heraf har politiet været ude til otte tilfælde, og der er ikke blevet uddelt bøder eller beslaglagt musikanlæg.
Støjen har primært været i private hjem, hvor politiet har løst problemet gennem telefonen, siger han, men understreger, at antallet af henvendelser »afgjort er i den høje ende«.
Når Nordsjællands Politi modtager støjklager, som ikke er i private hjem, er det primært ved Bellevue Strand, Furesøbad og Posen i Hillerød, at unge mennesker samles og hører høj musik, siger vagtchefen.
En heftig nat
Hos Københavns Politi har man modtaget over 200 anmeldelser i løbet af aftenen og nattetimerne, fortæller vagtchef Paw Kaltoft.
»Det har været en heftig nat,« lyder det.
Han fortæller, at der typisk er flere anmeldelser af samme episode, hvis der eksempelvis er tale om en park eller andre offentlige steder. Derfor er 200 anmeldelser ikke lig med 200 individuelle episoder.
Der er blevet sendt patruljer ud til de fleste anmeldelser, fortæller vagtchefen. Københavns Politi har uddelt 11 bøder på op til 1.500 kroner for at overtræde ordensbekendtgørelsen. Herudover har man givet 20 påbud og beslaglagt ét musikanlæg.
Og her har det ikke været private hjem, der har været det største problem, men derimod Nørrebroparken. Her har primært unge samlet sig i store grupper, og omkring midnat har politiet været ude og forsøgt at sprede de festglade mennesker og slukke for musikken.
Men 40 minutter efter at politiet forlod Nørrebroparken, kom nye støjklager, og patruljerne måtte retur, hvor man blandt andet ryddede skaterbanen.
»Der tegner sig lidt et billede af kattens leg med musen,« siger Paw Kaltoft om alle dem, der strømmer tilbage, så snart politiet er væk.
Også hos Københavns Vestegns Politi har man haft en travl nat.
»Det har været alt fra hr. og fru Danmark, der har holdt havefest, til unge, der fester,« lyder det fra Claus Stoltenberg, vagtchef ved Københavns Vestegns Politi, som har fået 37 anmeldelser i løbet af aftenen og nattetimerne.