Minister og Vækstfonden involveret i forretning med skattelyselskaber

Det vækker forargelse, at uddannelses- og forskningsminister Tommy Ahlers (V) sammen med statens egen investeringsfond, Vækstfonden, er involveret i virksomhed med tråde til skattelyselskaber i Luxembourg. Vækstfonden forklarer blandt andet sin ageren med ønsket om at tiltrække kapital til danske virksomheder.

Uddannelses- og forskningsminister Tommy Ahlers (V). Søren Bidstrup

En af regeringens ministre og en milliardstor statslig fond bliver nu beskyldt for dårlig dømmekraft ved at have indgået samarbejde med kapitalfonde i skattely.

Regeringen fører en hård linje over for multinationale selskaber, som placerer deres penge i skattely alene for at undgå retmæssig skat i Danmark. Myndighederne bruger store ressourcer på at jagte kapitalfonde med base i skattely ved danske og internationale domstole.