Medstifter af Fleetwood Mac er død
Rockstjernen Peter Green, der var guitarist og medstifter af Fleetwood Mac, er lørdag død. Han blev 73 år.

Rockstjernen Peter Green, der var guitarist og medstifter af Fleetwood Mac, er lørdag død. Han blev 73 år.

Medstifteren og den første guitarist i den legendariske rockgruppe Fleetwood Mac, Peter Green, er død i en alder af 73 år.
Det skriver BBC, efter at Peter Greens familie i en meddelelse oplyser, at han døde i denne weekend.
- Det er med stor sorg, at familien til Peter Green må oplyse om hans død i denne weekend. Han døde fredfyldt i sin søvn, står der ifølge BBC.
Britiske Peter Green skabte rockbandet Fleetwood Mac i 1967 sammen med trommeslager Mick Fleetwood.
Han døjede med svære psykiske problemer og i 70'erne blev han diagnosticeret med skizofreni.
De psykiske udfordringer fik ham til at forlade bandet allerede i 1970.
Derfor var han heller ikke med på mange af de senere album, herunder "Rumours" fra 1977, som af mange anses som det bedste Fleetwood Mac-album.
I 1998 blev han sammen med syv andre medlemmer af rockgruppen indlemmet i Rock & Roll Hall of Fame.
Opdateres...
/ritzau/