Først var der for mange. Så var der for få. Nu er der igen for mange.
Diskussionen om turister på gader og stræder i København har været der i årevis. Under coronakrisen blev manglen på turister et økonomisk problem.
Og for nylig har christianshavnerne udsendt et klart budskab. Der er for mange turister på Christianshavn. I hvert fald hvis man skal tro Christianhavns Lokaludvalg.
»Der skal ske en spredning af turismen.«
»Der skal over for turister fokuseres på aktiviteter i periferien af København. Københavns centrum skal aflaste for turismen,« lyder forslagene fra lokaludvalget.
I slutningen af februar 2021, kort efter coronaepidemien var toppet, udsendte Erhvervsministeriet, Københavns Kommune og Wonderful Copenhagen i en fælles plan. Planen skulle genoprette hovedstadens turisme og få turisterne tilbage i gaderne.
Wonderful Copenhagen har bedt om svar på, hvor spændingerne er størst mellem lokale og turister.
Og det er altså blandt andet mundet ud i en række kritikpunkter fra Christianshavns Lokaludvalg, skriver KøbenhavnLIV.
Her lyder det, at Reffen på Refshaleøen, hvor man eksempelvis kan spise sig mæt i street food fra en række forskellige madboder, er blevet et turistmål.
Turismen på Inderhavnsbroen mellem Nyhavn og Christiania er blevet »voldsom«.
Desuden er Broens Gadekøkken på Grønlandske Handels Plads blevet »en magnet« for turister. Ifølge lokaludvalget bør der hellere være detailhandel i området.
Også på vandet er der problemer. Christianshavns Kanal er overbelastet, lyder det.
Kritikken går på, at »mange« af dem, der lejer udlejningsbåde, er fulde og/eller uerfarne med at sejle.




