Hun har hang til masseproducerede genstande som persienner, tørrestativer, skorstenshætter og syntetiske strå og har for vane at fordoble alt, hvad hun rører ved. Mød den koreansk-tyske kunstner Haegue Yang.
Uddrag af anmeldelsen:
»Det myldrer med dobbeltheder, der spalter sig ud i gentagelser, fordoblinger, paralleller, halvdele og modsætningsforhold i Haegue Yangs kunst.
Hun har rødder i Sydkorea – landet, der for længst er splittet op med Nordkorea. Hun bor lige dele i Tyskland, hvor hun tog en del af sin kunstuddannelse, og i Sydkorea i dag. Med to værksteder – ét i hvert land – og et slæng af hjælpere hvert sted. Hendes søskende er tvillinger, og så arbejder hun på et nærmest fetichistisk niveau med at inkorporere en dualisme i al sin kunst – formentlig for at spejle sit eget dobbelte ståsted i livet som halvvejs immigrant.«