»Det er dybt beklageligt«. Nu er der nye problemer på kræftområdet

Endnu en region oplyser, at den ikke kan overholde lovkravet om, at kvinder skal tilbydes hyppige undersøgelser for brystkræft. Forsinkelserne kan få alvorlige konsekvenser for kvinderne, lyder kritikken. 15 millioner kroner skal styrke screening i hovedstaden.

Cirka 4.700 kvinder får hvert år konstateret brystkræft, der er den hyppigste kræftform blandt kvinder. Tallet er stigende og forventes i år at nå op på 5.100 brystkræfttilfælde og 5.310 tilfælde i 2028. Screeningsprogrammet har til formål at opdage kræften så tidligt som muligt, men er nu løbet ind i problemer flere steder i landet. Thomas Lekfeldt/Arkivfoto

Kvinder må flere steder i landet vente alt for længe på de undersøgelser, der skal spotte de første, tidlige tegn på brystkræft og dermed give dem optimale chancer for at blive behandlet for og overleve den frygtede sygdom.

Det er således ikke kun i Region Hovedstaden, at tidsfristerne i screeningsprogrammet overskrides for tusindvis af kvinder og har ført til forsinkede diagnoser og behandling.