1,6 milliarder kroner. Så meget er der afsat i den sommer- og erhvervspakke, der i dag faldt på plads i en aftale. Flere mener nu, at der ikke er tilstrækkeligt med penge til genoprettelse af hovedstaden.
Formålet med sommerpakken er blandt andet at give en udstrakt hånd til turismen i Danmark – en industri, der sidste år tabte 31 milliarder kroner, hvoraf de 28 gik tabt i hovedstaden. Derfor har politikerne i år ønsket at øge fokus på at hjælpe landets storbyer.
»Der skal være mere fokus på hovedstaden, Aarhus, Odense og Aalborg i år,« lød det fra erhvervsminister Simon Kollerup (S) på dagens pressemøde.
50 millioner kroner ud af de i alt 1,6 milliarder kroner afsættes til genoprettelse af hovedstadens turisme – penge til initiativer, der vil løbe i forlængelse af Comeback Copenhagen.
»Der er en pulje til virksomhederne i branchen og en saltvandsindsprøjtning til projekt Comeback Copenhagen. Det er positivt, men pengene falder på et meget tørt sted. Det bliver en meget lille dråbe i et stort glas vand,« mener Freja Brandhøj, der er politisk chef i organisationen Danmarks restauranter og cafeer, DRC.
Også i Københavns Kommune havde man gerne set en højere prioritering af hovedstaden.
»Det er godt, at vi i hovedstaden og i de store byer har fået en hjælpende hånd. Jeg havde dog gerne set, at flere penge var målrettet at få flere gæster til byen – til vores hoteller, attraktioner og kulturtilbud i hovedstaden, for eksempel med rabatordninger. Hele oplevelsesøkonomien har blødt, og det ser stadig ud til at blive en svær sommer, om muligt endnu mere end sidste år,« siger Lars Weiss (S), overborgmester i Københavns Kommune i et skriftligt svar til Berlingske.
»Selv det dobbelte vil ikke redde hovedstaden«
Sidste år var der kritik, fordi især øer og sommerferieområder blev tilgodeset. Desuden blev der indført en regel, som betød, at turister skulle være i København i minimum seks dage for at få lov til at overnatte i hovedstaden.
»Der er ingen tvivl om, at København blev tabt i svinget sidste år, så det er positivt, at hovedstaden får særligt fokus i år. Sommerpakken er et godt initiativ og udtryk for politisk velvilje, og den vil hjælpe noget. Der skal dog rigtig meget til, og det er ikke et kæmpe drøn, man har givet,« siger vicedirektør i Dansk Industri Henriette Søltoft.
Er det nok, at det er »et udtryk for politisk velvilje«?
»Det, der er sat af, er ikke nok. Selv hvis man havde afsat det dobbelte her og nu, ville det ikke redde hovedstaden,« vurderer direktøren.
Af en pulje på 70 millioner kroner kan hver restaurant modtage et tilskud på op til 35.000 kroner. Ifølge erhvervsorganisationen SMVdanmark giver dette ikke »megen energi at køre på.«
»Alene hovedstadens virksomheder – eksempelvis hoteller, restauranter og souvenirbutikker – har tabt cirka 20 milliarder kroner som følge af færre turister under coronakrisen. Nu giver politikerne 70 millioner kroner, som hele landets restaurationsbranche skal slås om. Det er som at servere vinderen af »Alene i vildmarken« en grøn salat efter at have sultet halvanden måned,« siger direktør Jakob Brandt i et skriftligt svar til Berlingske.