Som den eneste Venstre-politiker på Christiansborg har Mads Fuglede overført penge til Nye Borgerliges Støjberg-annoncer: »Jeg ved ikke, om det er helt passende«

Venstres udlændingeordfører har som det foreløbigt eneste folketingsmedlem fra sit parti valgt at donere penge til en indsamling startet af Nye Borgerlige til fordel for Inger Støjberg. En tidligere V-minister har i stedet udtrykt sin støtte med et Facebook-opslag, som er blevet bemærket af flere i partiet.

»Nu har jeg gjort det, og det mindste, jeg kan gøre, er at stå ved det,« siger Venstres udlændinge- og integrationsordfører, Mads Fuglede, som har doneret 40 kroner til en indsamling til fordel for sin partifælle Inger Støjberg. Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Siden Nye Borgerlige tirsdag ved middagstid oprettede hjemmesiden »Danskerne støtter Støjberg«, hvor partiet opfordrer folk til at indbetale 40 kroner via MobilePay til støtteannoncer for Venstre-politikeren, har det ikke ligefrem skortet på donationer.

Partiets pressechef, Lars Kaaber, har ad flere omgange skelet til saldoen, og ved det seneste tjek viste det sig, at der var løbet mere end 225.000 kroner ind i donationer til fordel for Venstres næstformand, som i disse dage er i fokus som følge af afhøringer i Instrukskommissionen.