Regeringen har brugt årevis på lejr i Rwanda – Storbritannien klarede det på ni måneder

Storbritannien har netop indgået den aftale, som den danske regering har arbejdet på i årevis. Og ifølge den britiske indenrigsminister, Priti Patel, har Danmark forsøgt at komme med i samme aftale.

Udlændinge- og integrationsminister Mattias Tesfaye (S) har indkaldt Folketingets partier til møde i næste uge. Dagsordenen er regeringens drøftelser med Rwanda om at oprette et modtagecenter i det afrikanske land. Thomas Lekfeldt

Selvom der kun var begrænset bifald fra enkelte embedsmænd, da aftalen blev præsenteret, var det en glad Priti Patel, britisk indenrigsminister, der i torsdags kunne fortælle, at Storbritannien har indgået et »partnerskab« med Rwanda.

Aftalen medfører, at det afrikanske land, der ligger over 6.000 kilometer fra den britiske ø, fremover skal huse »størstedelen« af de personer, der ankommer til de britiske kyster uden at have lovligt ophold.