Rasmus Jarlov har et forslag om spindoktorer. »Håbløst,« siger tidligere spindoktor

På nogle punkter minder spindoktorer om almindelige embedsmænd, og på nogle punkter gør de ikke. Sikkert er det dog, at den konservative Rasmus Jarlov ikke mener, at skatteborgerne skal betale for den slags.

Daværende statsminister Helle Thorning-Schmidt (S) sammen med særlig rådgiver Noa Redington, som i dag er politisk kommentator. Billedet er fra 2015. Bax Lindhardt/Ritzau Scanpix

I løbet af de seneste årtier er særlige rådgivere – også kaldet spindoktorer – gået fra at være en luksusvare, som er forbeholdt statsministre, til at være fast inventar i samtlige ministerier.

Nogle ministre har endda flere spindoktorer – ifølge en opgørelse fra Altinget er der i dag 29 spindoktorer til regeringens i alt 23 ministre.