Det er på mange måder en god dag at være konservativ politiker.
Endnu mere efter at De Konservative har nået sit delmål om at få en borgmesterpost vest for Storebælt.
Faktisk er partiet kort før klokken 01 natten til onsdag sikret to borgmesterposter i det vestlige Danmark - i Kolding og i Vejen.
I Kolding Kommune er det Knud Erik Langhoff (K), som er blevet udnævnt til borgmester.
Det er sket til alles store overraskelse, da de to favoritter, eksministrene Villy Søvndal (DF) og Eva Kjer Hansen (V), dermed er blevet frataget muligheden for at blive borgmester.
Det er også et comeback til De Konservative i Koldings byråd. Sidste gang, der var et konservativt byrådsmedlem, var i 2017. Det var også Knud Erik Langhoff, som dog ikke fik nok stemmer til genvalg.
I Vejen Kommune er den nye borgmester De Konservatives Frank Schmidt-Hansen.
Dermed mister Venstre magten i kommunen efter mange år.
Forud for tirsdagens kommunalvalg har De Konservative siddet på borgmesterposter i otte af Danmarks 98 kommuner. Alle i det østlige Danmark.
Selvtilliden i partiet har dog frem mod valgdagen ikke fejlet noget. Partiet har stået godt i landspolitiske meningsmålinger, og det har været formand Søren Pape Poulsens håb, at det ville smitte af på kommunalvalget.
Derfor håber formanden, at partiet - ud over borgmesterposter i nye egne af Danmark - vil nå op på et tocifret antal borgmesterposter.
/ritzau/