Inger Støjberg bliver retsordfører i Venstre - se den fulde liste her

Den tidligere udlændinge- og integrationsminister forsøgte mandag at blive en del af gruppeledelsen uden held. Se ordførerlisten her.

Syrisk par får 20.000 efter Støjbergs ulovlige ordre
ARKIVFOTO Fold sammen
Læs mere
Foto: Ida Marie Odgaard

Inger Støjberg (V) bliver Venstres retsordfører, oplyser partiets pressetjeneste.

Den tidligere udlændinge- og integrationsminister blev tidligere på ugen vraget til toppost i Venstres gruppe. Hun forsøgte mandag at blive en del af gruppeledelsen, men måtte se sig slået af Sophie Løhde, der fik posten som gruppenæstformand.

»Jeg stillede op for at blive en del af ledelsen, fordi jeg mener, at det er vigtigt at sikre en balance - ikke mindst i udlændinge- og værdipolitikken«, skrev Støjberg på Facebook efter et døgns tavshed om valget af gruppens ledelse.

Tidligere minister, gruppeformand og nuværende medlem af Europa-Parlamentet Søren Gade (V) har udtrykt bekymring over, hvem der skal repræsentere Støjbergs linje på udlændingeområdet i gruppeledelsen.

Det samme har Dansk Folkepartis formand, Kristian Thulesen Dahl, udtrykt. Han er bekymret for, at Venstre har gang i et kursskifte i udlændingepolitikken.

Fravalget af Støjberg er ifølge flere politiske kommentatorer et billede på, at tilhængerne af en stram udlændingepolitik har fået det sværere i Venstre.

Her er den samlede liste over Venstres ordførerposter:

Anne Honoré Østergaard: Ordfører for afbureaukratisering

Anni Matthiesen: Social- og indenrigsordfører

Bertel Haarder: Formand for kulturudvalget, formand for Nordisk Råd

Britt Bager: Kulturordfører

Carsten Kissmeyer: Ordfører for forsyning

Christoffer Aagaard Melson: Ordfører for it og tele

Claus Hjort Frederiksen: Formand for udvalget angående efterretningstjenesterne

Edmund Joensen: Formand for færøudvalget

Ellen Trane Nørby: Børne- og undervisningsordfører

Erling Bonnesen: Fødevareordfører

Eva Kjer Hansen: Formand for europaudvalget

Fatma Øktem: Ligestillingsordfører

Hans Andersen: Beskæftigelsesordfører

Hans Chr. Schmidt: Næstformand for transport- og boligudvalget

Heidi Bank: Boligordfører, formand for ligestillingsudvalget

Inger Støjberg: Retsordfører

Jacob Jensen: Miljøordfører

Jakob Ellemann-Jensen: Politisk ordfører

Jan E. Jørgensen: EU-ordfører

Jane Heitmann: Formand for sundheds- og ældreudvalget, ældreordfører, formand for udvalget vedrørende Det Etiske Råd

Karen Ellemann: Udviklingsordfører

Karsten Lauritzen: Forsvarsordfører, formand for Nato Parlamentary Assembly

Kim Valentin: Ordfører for folkeoplysning og bibliotek

Kristian Jensen: Næstformand, gruppeformand

Kristian Pihl Lorentzen: Transportordfører

Lars Chr. Lilleholt: Formand for erhvervsudvalget

Lars Løkke Rasmussen: Formand

Louise Schack Elholm: Skatteordfører, kirkeordfører

Mads Fuglede: Udlændinge- og integrationsordfører

Marcus Knuth: Formand for udenrigsudvalget, grønlandsordfører, arktisordfører

Marie Bjerre: Ordfører for bæredygtighed og verdensmål, SU-ordfører

Marlene Ambo-Rasmussen: Ordfører for familie og trivsel

Martin Geertsen: Ordfører for erhvervsskat

Michael Aastrup Jensen: Udenrigsordfører

Morten Dahlin: Indfødsretsordfører, ordfører for ungeindsats og integrationsydelse

Peter Juel-Jensen: Ordfører for landdistrikter og øer, ordfører for beredskab, formand for OSCE’s Parlamentariske Forsamling

Preben Bang Henriksen: Formand for retsudvalget

Sophie Løhde: Sundhedsordfører

Stén Knuth: Ordfører for idræt

Thomas Danielsen: Klima-, energi- og forsyningsordfører, færøordfører

Tommy Ahlers: Erhvervsordfører

Torsten Schack Pedersen: Fiskeriordfører, ordfører for finansiel sektor, turisme og forbrugerforhold

Troels Lund Poulsen: Finansordfører

Ulla Tørnæs: Uddannelses- og forskningsordfører

/Ritzau