I aftalen om finansloven for næste år står der, at Den Blå Planet får et ekstraordinært tilskud på 11,5 millioner kroner i 2022.
Det betyder, at akvariet er tættere på overlevelse, siger administrerende direktør Jon Diderichsen i en pressemeddelelse.
»Vi tror og håber på danskernes fortsatte opbakning her i de kolde, våde vintermåneder.«
»Og forhåbentlig begynder de udenlandske turister så småt at vende tilbage i det nye år. Så skal vi nok komme helt i mål,« siger han.
Den Blå Planet har været hårdt ramt af coronanedlukningen, der har barberet kraftigt i antallet af besøgende.
Det er dog lykkedes at skaffe 60 millioner fra fonde og donationer, og med tilskuddet fra finansloven mangler der kun 3,5 millioner kroner i 2022-budgettet.
Tilskuddet gælder dog kun det kommende år, og derfor mangler der fortsat mellem 10 og 20 millioner kroner årligt de følgende år.
Det afhænger dog også af, i hvor høj grad turisterne igen vender tilbage til Danmark og akvariet i Kastrup.
/ritzau/