På treårsdagen for invasionen står Ukraine over for to scenarier – et slemt og et værre

Uanset hvordan man vender og drejer det, så har den seneste måned ikke fået Donald Trump til at ligne en strategisk dygtig forhandler, siger Simon Kruse, der dækker Ukraine for Berlingske, i et interview til nyhedspodcasten »Pilestræde«.

»At Trump gerne vil starte forhandlingerne et helt andet sted, og det modsatte sted af, hvad ukrainerne har håbet og europæerne har håbet, det har pustet til den værste frygt, der er i Ukraine, som er, at man vil indgå en fred hen over hovedet på dem,« siger Simon Kruse. På billedet ses et missilangreb udenfor Kyiv i marts 2022. Aris Messinis/AFP/Ritzau Scanpix

Det virkeligt overraskende for ukrainerne er den måde, hvorpå USA er gået ind i et fredsforhandlingsforløb. At amerikanerne præsenterer ukrainske indrømmelser, allerede før forhandlingerne er gået i gang: 

»Når man går ind til forhandlinger, så skal man have nogle kort at lægge på bordet. Og hvis man på forhånd siger, at Ukraine har tabt de her territorier, så kan man i hvert fald ikke forhandle om dét. Så har man givet det kort væk,« siger sikkerhedspolitisk korrespondent Simon Kruse, der dækker Ukraine for Berlingske, i »Pilestræde«.