Efterretningsekspert forklarer muligt motiv for lækager: »Han ville ikke have det siddende på sig«

Chefen for Forsvarets Efterretningstjeneste, Lars Findsen, er sigtet for at have lækket dybt fortrolige oplysninger. Men hvad kunne hans motiv være? Det giver tidligere chefanalytiker i FE et bud på i dagens udgave af Pilestræde.

Lige nu sidder Lars Findsen bag tremmer.

Chefen for Forsvarets Efterretningstjeneste er sigtet for at have lækket statshemmeligheder. Men hvad i alverden kunne motivere ham til at gøre det?

Og hvem har ansvaret for, at spotlyset i den grad er rettet mod Danmarks efterretningstjenester, der ellers lever bedst i skyggen?

Tidligere chefanalytiker og kvalitetschef i Forsvarets Efterretningstjeneste, Jacob Kaarsbo, giver sit bud i dagens udgave af Pilestræde.

Vi kan ikke vise dig dette indhold, som stammer fra en tredjepart, da du ikke har samtykket til alle relevante statistik- og/eller markedsføringscookies. Du kan ændre dit samtykke og dine cookieindstillinger her.

Alternativt kan du se indholdet på spotify