Ny undersøgelse kaster lys over homofobiske holdninger i Danmark: »Muslimer er i helt ekstrem grad overrepræsenteret«

Mere end hver femte dansker nærer homofobiske synspunkter. Blandt religiøse er tallet langt større, og »muslimer er i helt ekstrem grad overrepræsenteret«, siger forsker bag undersøgelsen. Han opfordrer til politisk handling.

En ny undersøgelse tegner et »bekymrende billede« af homofobiske synspunkters udbredelse i den danske befolkning. Ikke mindst i religiøse miljøer bliver seksuelt samvær mellem personer af samme køn fordømt som »moralsk uacceptabelt«. På billedet går festklædte deltagere på gaden for homoseksuelles rettigheder ved Nørrebro Pride i 2021. Mathias Eis

Homofobi er et alvorligt problem i det danske samfund. Både i majoritetsbefolkningen, men især i bestemte religiøse kredse.

Hos danske muslimer er homofobiske synspunkter snarere reglen end undtagelsen.