Christer Gardell er ingen hr. Hvem som helst. Han er medstifter af den enorme aktivistfond Cevian, der årligt forvalter omkring 140 milliarder svenske kroner.

Cevian, der herhjemme blandt andet blev kendt for i 2011 at købe sig ind i Danske Bank, som fonden var med til at forandre i årene efter finanskrisen.

Udover at have tjent milliarder er Gardell også kendt for at komme med opsigtsvækkende meldinger – og denne gang retter han skytset tværs over Øresund:

Den danske krone er kunstigt høj, den er oplagt at shorte, og hvis han var dansk nationalbankdirektør, ville han være meget nervøs.

Det siger Christer Gardell i et interview med det svenske erhvervsmedie SvD Näringsliv.

»Den danske krone ligner en god shortsell-sag. Der er ingen grund til, at den danske krone er så meget stærkere end den svenske og norske. Hvis den danske krone får lov til at flyde frit, skal den falde 40 procent.«

Shorting er, når en investor satser penge på, at et økonomisk aktiv – typisk en aktie eller en obligation – vil falde i værdi. Eksempelvis ved at låne et aktiv og sælge det til én pris og købe det tilbage senere til en lavere pris.

Det er dog også muligt at shorte på markedet for valutahandel. Et af de mest kendte eksempler var, da forretningsmanden George Soros i 1992 tjente over én milliard dollar ved at sælge mange milliarder lånte pund, devaluerede valutaen massivt og blev kendt som »manden, der knækkede Bank of England«.

Gardell: Her er opskriften

For tiden er den danske krone stærkere end både den svenske og den norske krone, der koster det samme: Prisen for én svensk eller norsk krone er i dag 64 danske øre.

I modsætning til i Sverige og Norge har Nationalbanken herhjemme en fastkurspolitik over for euroen, der betyder, at Nationalbanken til enhver tid forsøger at holde kronens kurs stabil på 7,46038 kroner over for euroen. Det gør den ved at købe og sælge kroner eller ved at ændre renten.

Fastkurspolitikken har til hensigt at sikre, at Danmark nemt og stabilt kan handle med eurolandene.

Men Christer Gardell mener, at den danske krone er kunstigt høj, og over for SvD forklarer han, hvordan et såkaldt angreb på kronen kunne se ud:

  • Man får først lavet en kritisk analyse af den danske krone, der viser at den er overvurderet, fra eksempelvis Hindenburg Research, der specialiserer sig i netop den slags.

  • Dernæst er der en aktivistisk investor, der bekræfter at have indtaget en shorting-position over for kronen, og andre investorer følger gradvist trop.

  • Danske investorer begynder nu at blive bekymrede for, at fastkursen over for euroen går galt, hvorfor de køber euro for kroner. Det svækker kronen.

  • Nationalbanken køber og køber kroner for at pumpe prisen op, men kan ikke følge med, og på et tidspunkt er valutareserven tom.

  • Den danske krones forbindelse til euroen er nu brudt, og kronen flyder frit nedad i værdi mod den svenske og norske krone.

Det er i hvert fald sådan, Christer Gardell ser det for sig.