Rentemarkedet siger recession. Men »Bidenomics« buldrer derudad

I sommervarmen er signalerne fra amerikansk økonomi pludselig begyndt at blive overraskende stærke på trods af de hårdeste renteforhøjelser i 40 år. Markedsrenterne er steget kraftigt den seneste uge, og aktierne har haft det tilsvarende surt. Nu venter endnu en renteforhøjelse forude, men den amerikanske centralbank har en helt anden og vigtigere mission end at sætte renten op og op. Det påvirker også de danske renter.

Præsident Joe Biden satser stort på, at USAs stærke økonomi kan bære ham til genvalg. Indtil videre går det godt. Foto: Sean Rayford/AFP/Ritzau Scanpix Sean Rayford

Det har været en uge med ganske pæne rentestigninger. Den tiårige amerikanske statsrente er nu godt over fire procent og dermed på det højeste niveau siden november 2022. Det har også trukket de europæiske renter opad. Den tiårige tyske statsrente på 2,66 procent er tæt på det højeste niveau siden finanskrisen. Derfor har det været en tilsvarende sur uge på aktiemarkedet.

De højere renter fik tidligere på ugen medvind fra referatet fra junimødet i den amerikanske centralbank, Federal Reserve, der viste, at man rent faktisk mener det der med, at renterne skal op. Flere medlemmer af den pengepolitiske komité ønskede allerede i juni at sætte renten op og således ikke vente til det kommende møde sidst på måneden.