Orkan rammer boligmarkederne. USA står denne gang godt rustet

»Til salg«-skiltene bliver ikke længere flået ned på det danske boligmarked, hvor højere renter, stigende mismod og faldende købekraft er en giftig cocktail. I USA er der også tegn på afmatning, men måske ikke så kraftig. Det har en direkte indvirkning på danske boligrenter og aktiemarkedet.

Selvom boligsalget i USA er faldet fra coronatidens højder, fortsætter priserne opad. En opbremsning venter forude, men den behøver ikke blive alvorlig. Joe Raedle/AFP/Ritzau Scanpix

Det kanger og brager på boligmarkedet lige nu. Det gælder ikke kun herhjemme, men i de fleste vestlige lande, hvor kombinationen af eksploderende renter og faldende købekraft har ramt boligkøbere og i de fleste lande også eksisterende boligejere.

Det kommer på et tidspunkt, hvor en alt for lang periode med for lave renter allerede havde sendt boligpriserne forbi toppen lige før finanskrisen. Priserne blev så skubbet yderligere op i coronatiden og er på de højeste niveauer nogensinde overalt i den vestlige verden.