Nye tal: Hver fjerde ledig er ikke klar til job – nu lyder der krav om »en opstramning af sanktionsreglerne«

Hvis du er ledig, skal du søge job, men det sker langt fra i alle tilfælde, når man spørger de ledige selv. Dansk Arbejdsgiverforening kræver handling og vil have strammet reglerne for sanktionerne over for de ledige. Professor i økonomi understreger, at det ikke er nogen nem øvelse.

Mens de danske virksomheder skriger på arbejdskraft, og nye job vælter frem til danskerne i rekordtempo, viser det sig nu, at der er alvorlige problemer med at få de sidste arbejdsløse kanaliseret over i de ledige job.

Som beskrevet i Berlingske kunne virksomheden De 5 Stjerner ikke få 450 nye medarbejdere fra jobcenteret i København, selvom der er mange tusinde ledige tilbage. Og ingen har overblik over, i hvilket omfang a-kasserne sanktioner de ledige, hvis de siger nej til et job.