Novo Nordisk begrænser det første salg af sin bestseller mod fedmebehandling, Wegovy, i Kina. 

Det skriver Bloomberg.

Den danske medicinalgigant bliver nødt til at kontrollere adgangen til medicinen i Kina, som har en af verdens mest overvægtige befolkninger. Novo Nordisk er nemlig bekymret for, at tilstrømningen af kinesiske patienter vil tømme forsyningen til resten af verden. 

»Det er ingen hemmelighed, at efterspørgslen er enormt meget større end den nuværende forsyning,« siger chefen for internationale operationer i Novo Nordisk, Maziar Mike Dousdar, og tilføjer: 

»Vi kan ikke helt åbne op på dag ét til alle centre og alle læger, da vi efterfølgende kan stå i en situation, hvor de, der starter på en behandling mandag, ikke kan få leverancer torsdag.«

Men Novo Nordisk står over for en afgørende balancegang, fordi virksomheden forsøger at udnytte den store efterspørgsel, som muligvis kan være et forspring i kapløbet med den store amerikanske konkurrent på markedet for fedmemedicin, Eli Lilly.

Benhård konkurrence 

Tirsdag kom det frem, at Wegovy er blevet godkendt til behandling af Kina. 

Tidligere er Kina blevet beskrevet som et marked, der kan ende med at blive Novos næststørste efter USA.

Novo Nordisk er allerede på det kinesiske marked med blandt andet diabetesmidlet Ozempic, der sidste år solgte for godt 4,8 milliarder kroner i Kina.

Christine Zhou Xiaping, der er chef for selskabets forretning i Kina, sagde under et investormøde i marts, at salget af Wegovy primært vil fokusere på patienter, der betaler af egen lomme.

Novos patent på Wegovys hovedingrediens, semaglutid, udløber i Kina udløber i 2026. To kinesiske medicinalfirmaer, Hangzhou Jiuyuan Gene Engineering Co. og Livzon Pharmaceutical Group Inc., har allerede indgivet ansøgninger om generiske kopier. 

Derfor vil Novo Nordisk langtfra være alene på markedet. 

Derudover er Eli Lillys fedmemedicin, Zepbound, under regulativ gennemgang i Kina, og et vægttabsmiddel, som er udviklet af den amerikanske gigant i samarbejde med kinesiske Innovent Biologics Inc. forventes at ramme markedet næste år.

Novo Nordisk har i længere tid kæmpet med at følge med på den globale efterspørgsel på Wegovy og Ozempic. 

Aktuelt er Wegovy lanceret i over ti lande i verden. 

Få dit »Business-overblik« hver morgen

Vi læser erhvervsnyhederne og tjekker aktiekurserne, før du står op, så du kun behøver at læse overblikket i din indbakke for at være opdateret.

Jeg giver hermed tilladelse til, at Berlingske sender mig morgenfriske nyheder fra dansk erhvervsliv, børserne og udland man-fredag. Jeg bekræfter desuden, at jeg er over 13 år, og at Berlingske Media A/S må opsamle og behandle de anførte personoplysninger til det ovennævnte formål. Oplysningerne kan indeholde annoncer fra tredjepart og i visse tilfælde blive delt med disse. I vores privatlivspolitik kan du læse mere om tredjeparter og hvordan du tilbagetrækker dit samtykke.