Inflationen falder i euroområdet – men langtfra nok

Det går den rette vej med inflationen i euroområdet, men det går langsomt. Samtidig er arbejdsmarkedet superstramt, og inflationsudsigterne har bevæget sig fra alvorlig hovedpine til migræne for Den Europæiske Centralbank. Derfor er retorikken nu er blevet endnu hårdere.

Chefen for Den Europæiske Centralbank, Christine Lagarde, har skruet bissen på. Inflationen falder ikke tilstrækkelig hurtigt. Yves Herman/Ritzau Scanpix

Inflationen i euroområdet faldt i juni fra 6,1 til 5,5 procent. Markedsforventningen var et fald til 5,6 procent, så en anelse bedre end forventet. Det skyldes dog mest teknikaliteter i den spanske opgørelse.

Dermed bevæger inflationen sig i den rigtige retning, omend det fortsat går meget langsommere end herhjemme. Den danske inflation var i maj på 2,9 procent og er nok en spids lavere i juni. Altså er prisstigningerne dobbelt så store i euroområdet som herhjemme.