Går vi i søvne ind i en ny global finanskrise?

Det er ikke en naturlov, at der igen kommer en finanskrise som i 2008. Den finansielle sektor er langt bedre rustet, og der er lukket ned for boligejernes gældsfest. Men i flere lande vælter virksomhederne sig i gæld, og det samme gælder svage økonomier – både i Europa og i mindre udviklede lande.

Verdens gæld er steget kraftigt de senere år godt hjulpet af centralbankernes ekstremt lave renter. Det øger risikoen for en ny finanskrise, men det bliver ikke boligmarkeder, der udløser en krise. Jason Lee

Hvor opstår den næste finanskrise, og ser vi advarselslamperne?

Det er en af de skygger, der hænger over den globale økonomi, der ikke så meget handler om, hvorvidt væksten bliver lidt højere eller lavere, men mere om styrken i de grundlæggende samfundsstrukturer.