Dolly Parton er ud over sin countrymusik kendt for velgørenhedsarbejde. Gennem sin fond, Dollywood Foundation, har hun kæmpet for bedre uddannelse og bedre vilkår for fattige unge amerikanere.
Det er blandt andet sket gennem Dolly Parton's Imagination Library, som siden 1995 har sendt over 100 millioner bøger til børn i USA i kampen mod analfabetisme.
Dolly Parton donerede derudover 6-7 millioner kroner til Vanderbilt University i Nashville, som arbejdede på udviklingen af den vaccine, som medicinalvirksomheden Moderna udviklede. I videoen ovenfor kan du se hende få sit første stik med den vaccine, hvis udvikling hun var med til at betale.
Og nu har Dolly Parton mulighed for at give endnu flere penge væk.
Verdens lige nu fjerderigeste menneske, Amazon-stifteren Jeff Bezos, har nemlig givet Dolly Parton 100 millioner dollar, svarende til 721 millioner kroner. Det skriver Reuters.
Pengene følger med den såkaldte Courage and Civility Award, der gives til fremtrædende personer, der finder modige og gode løsninger for civilsamfundet.
Jeff Bezos uddelte prisen sammen med sin nuværende kæreste, nyhedsværten Lauren Sanchez.
»Hver prismodtager modtager 100 millioner dollar, som de kan sende til de velgørenhedsorganisationer, de synes er passende,« sagde Lauren Sanchez til prisuddelingen, hvorefter Jeff Bezos fortsatte;
»Kvinden, I nu skal møde (Dolly Parton, red.), er indbegrebet af »Courage and Civility«. Hun giver med hjertet, og det, hun har gjort for børn, for folks læseevner og for en række andre ting, er bare så fantastisk.«
»Sagde du 100 millioner dollar? Når folk er i en position, hvor de kan hjælpe andre, så bør de gøre det,« svarer Dolly Parton i videoen.
Tidligere har Van Jones, der er nyhedsvært, politisk kommentator og stifter af flere velgørenhedsorganisationer, og José Andrés, der er kok og stifter af velgørenhedsorganisationen World Central Kitchen, modtaget prisen af Jeff Bezos.
Ifølge Forbes har Amazon-stifteren en formue på 124 milliarder dollar, svarende til 894 milliarder kroner.



