Nørreport Station er slidt – igen: »Grotesk, at et så ungt byggeri allerede har så alvorlige problemer«
Det er kun syv år siden, Nørreport Station fik en flere hundrede millioner kroner dyr makeover. Nu trænger den igen, og det er ikke godt nok, mener flere medlemmer af Københavns Kommunes Teknik- og Miljøudvalg.
Det er syv år siden, Danmarks mest trafikerede station blev renoveret for flere hundrede millioner kroner. Mathias Svold (arkiv)
Det er »virkelig bekymrende«, »grotesk« og »sindssygt ærgerligt«, at Nørreport Station igen trænger til renovation. Sådan lyder det fra medlemmer af Københavns Teknik- og Miljøudvalg.
Det er da også kun syv år siden, Danmarks mest trafikerede station blev renoveret for flere hundrede millioner kroner.
Det er Teknik- og Miljøforvaltningens vurdering, at pladsen inden for 15 år vil kræve en totalrenovering – på trods af at den altså blev anlagt i 2015. Det skriver Magasinet KBH.
Det bekymrer medlem af Teknik- og Miljøudvalget og gruppeformand for De Konservative i København Helle Bonnesen.
»Jeg synes, det er grotesk, at et så ungt byggeri allerede har så alvorlige problemer,« siger hun.
»Det virker umiddelbart ikke gennemtænkt. Jeg har stor anerkendelse af, at man gerne vil lave noget, der er særegent og gør vores byrum smukt. Men vi er nødt til at have noget, der er funktionelt, slidstærkt og holdbart.«
»Der er meget gråt«
Heller ikke Louise Theilade Thomsen (V), som er medlem af Teknik- og Miljøudvalget i Københavns Kommune, mener, at det er godt nok.
»Der er blevet brugt materialer, som ikke er superholdbare, og som er svære at få fat på. Det synes jeg er sindssygt ærgerligt,« siger hun.
»Der er meget gråt. Jeg tror på, man vil kunne finde noget, der er mere holdbart – og som ikke bare er flot de første tre måneder,« siger Louise Theilade Thomsen (V) om Nørreport Station. Mathias Svold (arkiv)
Venstrepolitikeren håber, at man kan enes om at se på Nørreport i det nye budget, når foranalysen er færdig.
»Jeg synes, det er rigtig vigtigt at sikre os, at vi får valgt noget materiale, som rent faktisk kan holde længe – og at der bliver sat nogle penge af til, at vi rent faktisk kan drifte det,« siger Louise Theilade Thomsen.
I forvejen synes hun ikke, at Nørreport Station er »en superflot plads«.
»Der er meget gråt. Jeg tror på, man vil kunne finde noget, der er mere holdbart – og som ikke bare er flot de første tre måneder.«
»Resultatet er, at den fine station, syv år efter at den stod funklende færdig, ser næsten lige så ussel og slidt ud som den sørgelige undskyldning for et trafikknudepunkt, den erstattede.«
I sidste ende handler det om, at pengene skal følge med, når man ønsker at lave særlig byrumsarkitektur. Det mener Jan Støvring, som er seniorforskningskonsulent ved Landskabsarkitektur og planlægning ved Københavns Universitet.
»Det er voldsomt, og det er vigtigt, at sådan et byrum ser flot ud og fungerer fra dag et – men også efter syv år og 25 år,« siger han.
Berlingske arbejder på at få en kommentar fra Københavns teknik- og miljøborgmester, Line Barfod (EL).
Del:
Andre læser også
Metropol
Det er kun syv år siden, at Nørreport fik en flere hundrede millioner kroner dyr makeover – nu trænger den igen
Arkitektur
Så er den gal igen: Nørreport Station skal renoveres endnu engang
Indland
Nu kommer det store reformforslag: Drop SUen, forkort kandidaten og sænk karakterkravet