
Sydafrikansk-britisk stjerneforfatter vil sable Europa ned. Men det kommer nærmest til at virke som en reklame
Deborah Levy erobrede os danskere med sin selvbiografiske trilogi. Nu er hun tilbage på dansk med »Augustblå«, og denne gang er hovedpersonen vældigt fiktiv. Sheila Burnett
Deborah Levys hovedperson i »Augustblå« har fået nok af den gamle patriarkalske, racistiske verden. Og derfor siger hun fra over for forskellige inkarnationer af Den Nederen Europæer. Alligevel er bogen fyldt med europæisk lækkerhed.
I dag, hvor main character-syndrom er en folkesygdom, må bøgernes protagonister godt have lidt ekstra smæk på, og i »Augustblå« leverer Levy: Elsa M. Anderson er en verdensberømt klavervirtuos på 180 centimeter med taljelangt blåt hår og en gådefuld fortid. Vi træffer hende på et athensk marked, i netop det moment hun får øje på en kvinde, der ligner hende til forveksling, i færd med at købe to mekaniske heste.
Inden vi går videre skal det måske lige forklares, at folk med main character-syndrom opfører sig, som om deres liv er en film, hvor de selv har hovedrollen.
Del: