Truslerne mod Danmark er store, men vi mangler en konsekvent sikkerhedspolitik

Den Kantar Gallup-undersøgelse, som Berlingske har fået lavet om de sikkerhedspolitiske udfordringer, viser, at danskerne frygter flere konflikter. Men man mangler mere stringens i regeringens holdning til udfordringerne.

»Den socialdemokratiske regering har fejlet med at gøre det klart for danskerne, at vi har en klar aftale med NATO om at nå op på to procent af bruttonationalproduktet i udgifter til forsvaret,« skriver Kristian Mouritzen i denne leder. Emil Helms

Dette er en leder. Den er skrevet af et medlem af vores lederkollegium og udtrykker Berlingskes holdning.

Der er flere markante konklusioner, man kan uddrage af den meningsmåling fra Kantar Gallup, som Berlingske har fået lavet om danskernes syn på sikkerhedspolitikken. Ingen af dem er kønne for regeringen.