Berlingske mener: Vi skal have løst den danske vækstkrise

Dansk økonomi vokser svagt, alt for svagt, i betragtning af, at vi er midt i en højkonjunktur. Regeringen bør fokusere på produktivitets- og vækstfremmende politikker.

»Nu hvor de andre kriser er mere eller mindre forsvundet, er der en reel og bekymrende vækstkrise, som regeringen med fordel kan tage afsæt i,« skriver Ole P. Kristensen. Søren Bidstrup

Dette er en leder. Den er skrevet af et medlem af vores lederkollegium og udtrykker Berlingskes holdning.

Nye tal fra Danmarks Statistik viser, at dansk økonomi voksede fra første til andet kvartal. Det er glædeligt, men kun på baggrund af de prognoser, der spåede økonomisk krise og stigende arbejdsløshed i 2023. Reelt er det bekymrende dårligt, at kvartalsvæksten midt i en højkonjunktur var på sølle 0,2 procent.