Her er sandheden om os »rige« pensionister

»For hver 100 kr. vi har mere end de mindre rige pensionister, har vi altså måttet spare mere end 500 kr. op med tilhørende afsavn. Var det det værd? Ja - men det var dyrt!« skriver Erik Palsbo. Henning Bagger

Vi hører til dem, der opfører sig som de rige pensionister. Vi rejser og nyder livet, og jeg kan da godt forstå at det er en torn i øjet for dem, der hver dag skal gå på arbejde.

Nu er der bare lige det, at det har vi også gjort. I 45 år, og i den tid har vi hvert år sat penge til side for at vi kunne være nogenlunde ubekymret i vores alderdom. Det var skattefrit at spare op til pensionen, så det gjorde det lidt nemmere. Alligevel var der mange der sagde, at de hellere ville ha' pengene med det samme. Det er så dem, der i dag er knap så rige pensionister.