Efter museumschefens exit: Den nye direktørs opgave bliver at genskabe tryghed og tillid efter møgsager

Den kommende direktør for kunstmuseet Arken skal i første omgang genoprette tilliden til medarbejderne. Den dårlige stemning sidder i væggene, og det vil tage lang tid at få luftet ud, lyder en vurdering.

Christian Gether har i 25 år stået i spidsen for kunstmuseet Arken på den københavnske vestegn. Tobias Kobborg

Der er én ting, som den kommende direktør for kunstmuseet Arken i Ishøj skal kunne bedre end de fleste.

Hun eller han skal, foruden alle de stærke kunstfaglige egenskaber som den afgående direktør Christian Gether besidder, formå at genskabe medarbejdernes tillid.

Arken har de seneste måneder taget spandevis af vand ind, og museumsskibet, der ligger ud til Køge Bugt, har fået alvorlig slagside.

Stormvejret begyndte i november, da 20 medarbejdere i et anonymt brev til museets bestyrelse skrev, at de har oplevet en »psykisk terroriserende og magtmisbrugende ledelsesstil«.

»Vi oplever en alvorlig grad af stress og en konstant frygtkultur blandt os medarbejdere, der er forårsaget af krænkende adfærd, grænseoverskridende handlinger og magtmisbrug,« skrev medarbejderne.

Senere kunne man i medierne læse, at museet har tabt 11 millioner på et uheldigt lån, og for nylig kunne Politiken fortælle, at museumsdirektør Christian Gether har indkøbt værker til museet hos sin søn, som driver et galleri i København.

Tirsdag meddelte Christian Gether, der i 25 år har været direktør, at han trækker sig, når der er fundet en afløser.

Arken er kendt for udstillinger, som tiltrækker et stort publikum. Her er det udstillingen »Dyr i kunsten« fra 2020, som tiltrak mange forældre og bedsteforældre med børn. Thomas Lekfeldt

Christian Gether har skabt stor respekt om Arken, der sidste år kunne fejre 25-års fødselsdag. Museet har årligt 340.000 besøgende. Det nævnes i flæng med store museer som ARoS i Aarhus og Louisiana i Humlebæk, og Gether og hans medarbejdere har formået at skabe en samling og et netværk, som har gjort museet i stand til at låne værker til udstillinger fra store museer som Tate Modern i London, Pompidou-centret i Paris og museer i Berlin.

Alt sammen et tegn på, at Arken nyder stor anerkendelse.

Men personalemæssigt er der opstået så store problemer, at Gether har valgt at trække sig, og nu skal der findes en ny direktør.

Der skal skabes ro og tryghed

Ifølge Berlingskes kunstredaktør, Birgitte Ellemann Höegh, bliver den nye chefs første opgave at få skabt ro og tryghed blandt medarbejderne.

»Det vigtigste for den nye direktør bliver at få ryddet op på personaleområdet, som lige nu er et morads. Jeg har talt med ansatte, der fortæller, at den dybt ubehagelige stemning og det psykiske pres, som medarbejderne har oplevet oven på hele stormvejret, sidder i væggene. Både nyansatte og erfarne medarbejdere kan mærke det. Samarbejdet med den nuværende ledelse har åbenbart været vanskeligt. Det siger sig selv, at det er det, der som det første skal gøres noget ved – både i forhold til de unge og nyansatte og dem, som har været ansat længe på museet, og som er blevet, fordi museet også er en spændende og kreativ arbejdsplads, som for mange mennesker er lidt af et drømmejob. Personalet skal helt konkret samles op, og der skal skabes tryghed og tillid til husets ledelse,« siger Birgitte Ellemann Höegh.

Hun mener, at Christian Gether har formået at skabe et museum med store og brede kunstfaglige kvaliteter.

»Arken har en markant kunstnerisk profil, og opgaven for den nye direktør bliver at føre den videre. Man producerer velresearchet og fagligt stærke udstillinger. De er bevidst bredere og lidt mere poppede, end dem man ser på for eksempel Louisiana i sin formidling, og det har vist sig at være en god idé, for det tiltrækker rigtigt mange nye besøgende. Christian Gether har formået at give et bredt udsnit af befolkningen lyst til at gå på museum. Den linje tænker jeg da, at det vil være en god idé for den nye direktør at føre videre,« siger Birgitte Ellemann Höegh.

Omkring 340.000 besøger årligt kunstmuseet Arken i Ishøj. Visionen for museet, som åbnede for godt 25 år siden, var at tiltrække det lokale publikum, og det er lykkedes. Publikumsundersøgelser viser, at 65 procent af de besøgende kommer fra Vestegnen. Mads Claus Rasmussen

Også Trine Ross, der er kunsthistoriker og mangeårig kunstanmelder og -skribent på Politiken, mener også, at den kommende direktørs vigtigste opgaver bliver at genoprette tilliden hos medarbejderne.

»Vedkommende skal helt lavpraktisk kunne få lagt ro på den konflikt, der kører. Det er sikkert super svært og kræver et talent udover det kunstfaglige. Det er en vanskelig ledelsesopgave,« siger Trine Ross.

»Personligt ville jeg synes, at det ville være fint, hvis den kommende direktør bliver en dansk kunsthistoriker, fordi man dermed vil få en person, som kender den danske kunstscene, som Arken er en del af. En dansk direktør vil måske også have lettere ved at skabe ro personalemæssigt,« siger Trine Ross.

Hun vurderer, at Christian Gether har gjort Arken til en vigtig spiller i kunstverdenen.

»Han har formået at skabe et museum, som både magter de store blockbuster udstillinger med for eksempel van Gogh og Picasso og, når det går bedst, udstillinger med dansk samtidskunst. I min optik er det dér, Arken virkelig kan tilbyde noget, som man ikke finder på hverken Statens Museum for Kunst eller Louisiana. Det er også et af de museer, som tager flest chancer, for eksempel med Bjørn Wiinblad-udstillingen for nogle år siden,« siger Trine Ross.

Efterlyser ny ledelsesstil

Ifølge Birgitte Ellemann Höegh vil den nye direktør formentlig også ønske at sætte sit eget aftryk på Arken, ligesom Christian Gether gjorde, da han kom til for 25 år siden.

»Vedkommende kommer naturligvis til at præge samlingen med nye indkøb af værker. Gether har haft et skarpt blik for den unge samtidskunst, som han tog med sig fra sin stilling som direktør på Sorø Kunstmuseum, og har senest indkøbt værker af danske kvindelige samtidskunstnere som Nina Beier, Tove Storch og Marie Lund, fordi han kunne se, at der var et hul der, og at det var på tide at få skrevet den nye generation af kvindelige kunstnere ind i kunsthistorien – fra starten. Det bliver interessant at se, hvordan en kommende direktør vil forholde sig til tidens strømninger,« siger Birgitte Ellemann Höegh.

Hun peger også på, at den kommende leder skal kunne tiltrække sponsorer og fonde, ligesom vedkommende skal have og kunne skabe et stort netværk på museer både herhjemme og i udlandet, så Arken kan låne værker til særudstillinger – alt sammen noget, som Christian Gether har været dygtig til.

Hvad er ikke lykkes for Gether?

»Det er da virkelig trist for både Gether, Arken og de ansatte, at det ikke er lykkedes ham at kunne lukke døren bag sig uden dette enorme stormvejr, der vækker mindelser om Arkens begyndelse med museets første direktør, Anna Castberg, der også trak heftige overskrifter i medierne, ganske vist af helt andre årsager. Han efterlader selvsagt et museum, som er præget af de sager, som har været fremme i medierne den seneste tid. Han har haft en ledelsesstil, hvor han har været meget synlig og afgørende for alle beslutninger på museet. Det kan nok være en god idé for den ny leder at finde en mere tidssvarende stil og lægge nogle af beslutningerne ud til andre af husets kompetente  medarbejdere,« siger Birgitte Ellemann Höegh.