Will Smith har lige givet ytringsfriheden en solid kæberasler

Kulturkommentar: Da Will Smith gik på scenen og langede Chris Rock en på hovedet, handlede det om meget mere end æresoprejsning for Jada Smith, men også Vestens tiltagende manglende evne til at stå på mål for nogle af sine egne elementære civilisatoriske byggeklodser.

Det første store skred i ytringsfriheden var den valne tilslutning til retten til at trykke Muhammedtegningerne i 2005. Mens aggressive jihadister brændte Dannebrog, fik vores elementære frihedsrettigheder store skrammer blandt andet på grund af trygge og tossegode kulturpersoners manglende tilslutning til ytringsfriheden. 1-0 til ufriheden.

Senere så vi både med Tibetdemonstrationen herhjemme, og det tiltagende pres, både politisk, men også på medier og kunsten, hvordan Kina i tiltagende grad har lykkedes med at knægte det frie udtryk ikke bare i hjemlandet, men også her i Vesten. 2-0 til ufriheden.