Vil du lytte videre?
Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.
Allerede abonnent? Log ind
Skift abonnement
Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.
Hov, giv os lov at afspille podcasten. Den er klar, når du har klikket ‘Tillad alle’
I Oslo i Norge har biografgængere allerede i et år haft muligheden for at få sprøjtet vand i hovedet, væltet deres biografstole og lugtet til duften af andet end popcorn og tacos, når de skulle i biografen.
Og nu kommer filmformatet »4DX« også til Danmark, hvor Nordisk Film Biografer i år åbner to biografsale med teknologien, der tilbyder publikum en som-at-være-der-selv-oplevelse af hidtil uset omfang.
»Det er en meget markant tilføjelse til de teknologier, som biografer i dag kan tilbyde,« siger Nordisk Films filmchef Christian Rønnow Hansen.
De danske 4DX-biografer vil blive åbnet i Århus 22. marts og dernæst i Lyngby i den eksisterende biograf Kinopalæet 16. maj, og yderligere sale vil blive åbnet rundt om i landet i 2019 og 2020. Repertoiret i 4DX-biografer er typisk de samme slags film, som den nuværende 3D-teknologi bliver brugt til, altså actionfilm, eventyrfilm og animationsfilm, hvor teknologien kan komme til sin ret.
Den egentlige nyskabelse er dog den måde, hvorpå man indretter publikums siddepladser, der vil kunne bevæges i tre retninger ved hjælp af et hydraliksystem, der følger filmens scener. Samtidig er salen og siddepladserne udstyret med luftdyser og anden teknologi, der kan simulere blæst og andre vejrforhold som regn og sne, mens andre dyser udsender røg, tåge eller stoffer, der skal udvide oplevelsen af filmen med duftpåvirkninger i op til tusind varianter. Salen er udstyret med 20 forskellige effekter, der aktiveres af et effektspor i den film, der vises i salen.
»Sædet bevæger sig så meget, at det næsten kræver en sikkerhedssele, og kan sammenlignes med en rutsjebanetur,« siger Christian Rønnow Hansen.
Det er ikke alle i Danmark, der har været lige imponerede af 4DX. Nordisk Film Biografers nærmeste konkurrent i Danmark, CinemaxX, har valgt ikke at satse på formatet.
»Vi synes ikke, at de såkaldte 4D-tilbud, der findes på markedet, giver en bedre filmoplevelse. Det fjerner opmærksomheden fra selve filmen, og vi tror, at stor lyd og store lærreder – som eksempelvis vores IMAX-sale – gør langt mere for en perfekt filmoplevelse,« siger filmchef i CinemaxX, Rikart Købke.
I Norge har 4DX-biografen imidlertid fået god publikumsrespons, og belægningsprocenten har været på 70 procent, mens den i almindelige biografer er nærmere de 20 procent. 4DX er udviklet i Sydkorea og findes i dag i 350 biografsale i 44 lande.