Michael Kvium: Selvcensur og aggression er ikke et nyt fænomen på Kunstakademiet

Kunstneren Michael Kvium ser både med interesse og bekymring på, hvad der lige nu foregår på Kunstakademiet. Men, understreger han, der er som sådan ikke noget nyt under solen.

Som midaldrende, hvid mand har Michael Kvium måttet erkende, at han var »forkert« i forhold til nogle strømninger i samfundet – herunder blandt flere studerende på Kunstakademiet. Han valgte i en periode at bruge det i sin kunst blandt andet i udstillingen »Pale Male Tales«, som skildrer den blege hvide mand. Arkivfoto: Oscar Scott Carl Oscar Scott Carl

Selvcensur blandt de studerende på Det Kongelige Danske Kunstakademi er ikke nyt. Det fortæller billedkunstneren Michael Kvium, der var studerende på Kunstakademiet for 40 år siden.

»Da jeg i 1979 kom på Kunstakademiet, var der en masse politiske strømninger, der havde et stærkt greb i de studerende. På det tidspunkt var der også selvcensur og aggression og til dels også en form for identitetspolitik,« siger Michael Kvium, der ikke længere har sin daglige gang på Kunstakademiet. Han har dog fungeret som censor nogle gange, ligesom han har siddet i det udvalg, der skulle vælge professorer.